هدر دسکتاپ سبز هدر موبایل سبز

امپرازول؛ درمان رفلاکس معده [موارد مصرف + عوارض جانبی]

امپرازول؛ کاربرد، موارد مصرف و عوارض امپرازول

امپرازول متعلق به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) است. این دارو برای درمان برخی از مشکلات معده و مری (مانند رفلاکس اسید، زخم) استفاده می‌شود. عملکرد آن با کاهش میزان اسید معده مرتبط است. اسید در معده علاوه بر این که به هضم غذا کمک می‌کند، یک عامل محافظت در مقابل باکتری‌ها و ویروس‌هایی است که از طریق گوارش وارد بدن می‌شوند. بنابراین بیمارانی که کپسول امپرازول مصرف می‌کنند باید بیشتر مراقب باشند؛ چون یکی از خطوط دفاعی بدن در مقابل عوامل بیرونی کاهش پیدا کرده است. علائمی مانند سوزش سر دل، مشکل در بلع و سرفه را تسکین می‌دهد. این دارو به التیام آسیب اسیدی معده و مری، پیشگیری از زخم و احتمالا پیشگیری از سرطان مری کمک می‌کند. سایر داروهای این دسته عبارتند از: پنتوپرازول، لانسوپرازول، رابپرازول و اس امپرازول.  در این مقاله، به کاربرد، نحوه مصرف و عوارض امپرازول پرداخته ایم.

 

قرص امپرازول

 

 

آنچه در این مقاله می‌خوانیم :

 • اشکال دارویی امپرازول
  • کپسول امپرازول  20 (OMEPRAZOLE 20MG)
  • کپسول امپرازول 40 (OMEPRAZOLE 40MG)
  • قرص امپرازول 20 (OMEPRAZOLE 20MG)
  • قرص امپرازول 40 (OMEPRAZOLE 40MG)
 • موارد مصرف قرص امپرازول 
 • فارماکوکینتیک و مکانیسم اثر امپرازول 
 • مقدار و نحوه صحیح مصرف امپرازول 
 • بهترین زمان مصرف قرص امپرازول 
 • موارد احتیاط و هشدار مصرف
 • منع مصرف امپرازول 
 • عوارض جانبی امپرازول 
 • تداخلات دارویی امپرازول 
 • عوارض امپرازول و تداخل غذایی
 • مصرف در دوران بارداری و شیردهی
 • شرایط نگهداری قرص امپرازول 
 • توصیه‌های دارویی امپرازول 
 • داروهای هم‌گروه امپرازول 
 • نتیجه گیری
 • پرسش و پاسخ

 

اشکال دارویی امپرازول

 

کپسول امپرازول 20 (OMEPRAZOLE 20MG)

 

کپسول امپرازول 40 (OMEPRAZOLE 40MG)

 

قرص امپرازول 20 (OMEPRAZOLE 20MG)

 

قرص امپرازول 40 (OMEPRAZOLE 40MG)

 

شکل دارویی: کپسول امپرازول omeprazole

نام‌های تجاری رایج در ایران : پریلوسس (Prilosec)، اکتاپ (Actop) و لوسس (Losec)

نام ژنریک : امپرازول (Omeprazole)

دسته دارویی : داروهای گوارشی، داروهای مهارکننده اسید و ضد زخم، مهارکننده‌های پمپ پروتون

موارد مصرف قرص امپرازول

امپرازول برای درمان برخی از مشکلات معده و مری(مانند رفلاکس اسید، زخم معده) کاربرد دارد و عملکرد آن از طریق کاهش میزان اسید می‌باشد. علائمی مانند سوزش سر دل، مشکل در بلع و سرفه را تسکین می‌دهد. این دارو به التیام آسیب اسیدی معده و مری و پیشگیری از زخم کمک می‌کند و ممکن است در پیشگیری از سرطان مری نیز موثر باشد. امپرازول به دسته‌ای از داروها تعلق دارد که به عنوان مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) شناخته می‌شوند. اگر با این دارو خوددرمانی انجام می‌دهید، محصولات بدون نسخه امپرازول برای درمان سوزش سر دل مکرر (که 2 روز یا بیشتر در هفته رخ می‌دهد) توصیه می‌شود. از آنجایی که ممکن است اثربخشی دارو مدت 1 تا 4 روز طول بکشد، این محصولات تاثیر فوری در رفع سوزش سر دل ندارند. برای محصولات بدون نسخه، دستورالعمل‌های بسته را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که محصول برای شما مناسب است. حتی اگر قبلاً از دارو استفاده کرده‌اید، موارد ذکر شده روی برچسب را بررسی کنید. ممکن است شرکت‌های سازنده مختلف، برخی ترکیبات آن را تغییر داده باشند. همچنین، محصولات با نام‌های تجاری مشابه ممکن است حاوی ترکیبات مختلفی باشند که برای اهداف متفاوتی تولید شده‌اند. مصرف محصول با روش نادرست، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن شما شود.

 

قرص معده امپرازول

 

فارماکوکینتیک و مکانیسم اثر امپرازول

امپرازول یک مهارکننده خاص پمپ پروتون (H+,K(+)-ATPase) در سلول‌های‌ جداری است که این آنزیم، مسئول مرحله نهایی فرآیند ترشح اسید است. امپرازول ترشح اسید را در پاسخ به تمام محرک‌ها مسدود می‌کند. جذب کپسول امپرازول به سرعت انجام می‌شود و با کاهش اسید معده،  به جذب دارو کمک می‌کند. متابولیسم آن کبدی است و از طریق کلیه دفع می‌شود. نیمه‌عمر آن بین نیم تا یک ساعت می‌باشد.

مقدار و نحوه صحیح مصرف امپرازول 

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، قبل از شروع مصرف قرص امپرازول و هر بار مصرف، بروشور اطلاعات بیمار را در صورت موجود بودن از داروخانه بگیرید. اگر محصول بدون نسخه را برای خوددرمانی مصرف می کنید، قبل از مصرف این دارو، تمام دستورالعمل‌های روی بسته بندی محصول را مطالعه و طبق آن عمل کنید. داروی خوراکی را طبق دستور، معمولاً یک بار در روز قبل از غذا مصرف کنید. دوز و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ شما به درمان است. در کودکان، دوز نیز بر اساس وزن است. توجه داشته باشید که دوز مصرفی خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

بهترین زمان مصرف قرص امپرازول

طبق تجویز پزشکان، این دارو باید یک ساعت قبل از غذا مصرف شود و بهترین زمان مصرف قرص امپرازول قبل از وعده صبحانه است. اگر بیمار قادر به مصرف کپسول نیست، می‌توانید امپرازول را در یک قاشق غذاخوری آب حل کنید و فورا به بیمار بدهید.

موارد احتیاط و هشدار مصرف امپرازول

قبل از مصرف امپرازول، اگر به آن یا به داروهای مشابه (مانند اسموپرازول، لانزوپرازول، پانتوپرازول) حساسیت داشته یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را، به ویژه در موارد: بیماری کبد، لوپوس، به پزشک یا داروساز خود بگویید. برخی از علائم در واقع ممکن است نشانه‌های یک بیماری جدی‌تر باشند. اگر علائم سوزش سر دل همراه با سبکی سر، تعریق، سرگیجه، درد قفسه سینه، فک، بازو، شانه (مخصوصاً با تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)، کاهش وزن بدون دلیل دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. بعلاوه، قبل از اینکه خودتان با این دارو خوددرمانی کنید، اگر هر یک از این علائم را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید: مشکل یا درد در بلع غذا، استفراغ خونی، استفراغ سیاه، مدفوع خونی یا سیاه، سوزش سر دل برای بیش از 3 ماه، درد مکرر قفسه سینه، خس خس سینه مکرر(مخصوصاً با سوزش سر دل)، تهوع یا استفراغ، درد معده. قبل از انجام هر نوع عمل جراحی، در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض امپرازول به ویژه تحلیل استخوان و شکستگی  و عفونت C. difficile حساس‌تر باشند. کودکان ممکن است نسبت به عوارض امپرازول به ویژه تب، سرفه و عفونت‌های بینی، گلو، مجاری تنفسی حساس‌تر باشند.

منع مصرف امپرازول

 • در بیماران مشکوک به سرطان معده مصرف این دارو ممنوع است.
 •  در بيماران مبتلا يا دارای سابقه ابتلا به بيماری مزمن كبد، این دارو باید با احتياط مصرف گردد.

عوارض جانبی امپرازول

عوارض نسبتا شایع که احتما آن بین (%10-1) است، شامل بروز عوارض سیستم اعصاب مرکزی: سردرد، سرگیجه، عوارض پوستی: راش پوستی، عوارض گوارشی: نفخ، درد شکمی، اسهال، تهوع، استفراغ، رفلاکس، یبوست، عوارض سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی: کمردرد و ضعف، عوارض تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی و سرفه می‌باشد. اگرچه ممکن است این اتفاق نادر باشد، اما برخی از افراد هنگام مصرف دارو دچار عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده می شوند. در صورت بروز هر یک از علائم جدی زیر که ممکن است مربوط به عوارض امپرازول باشد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا در صورت نیاز فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • کاهش سطح منیزیم همراه با علائمی مانند درد یا ضعف ماهیچه‌ای، گرفتگی یا اسپاسم ماهیچه، تغییر خلق، تشنج، لرزش، بی اشتهایی، ناراحتی معده یا استفراغ شدید و ضربان قلب غیرنرمال
 • واکنش آلرژیک با علائمی مانند خس خس سینه، احساس گرفتگی در قفسه سینه یا گلو، راش پوستی، کهیر، خارش، پوست قرمز، متورم و تاول زده همراه با یا بدون تب، مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن؛ تورم در قسمت‌های دهان،  لب‌ها ، زبان، صورت یا گلو
 •  مشکلات کلیوی همراه با بروز علائمی مانند ناتوانی در دفع ادرار، تغییر در مقدار ادرار، وجود خون در ادرار و افزایش وزن شدید
 • علائم عفونت در بدن مانند تب، لرز، گلودرد شدید، سرفه، درد گوش یا سینوس، افزایش میزان خلط یا تغییر رنگ آن، احساس درد در هنگام دفع ادرار، زخم‌های دهانی و زخم‌هایی که بهبود پیدا نمی‌‍کنند
 •  مشکلات کبدی همراه با علائمی مانند احساس خستگی، ناراحتی و درد معده، ادرار تیره، زردی پوست و چشم، مدفوع روشن، استفراغ
 • علائم ناشی از مشکلات پانکراس مانند معده درد و استفراغ شدید، پشت درد شدید
 • سرگیجه شدید  و از حال رفتن
 • کاهش وزن شدید
 • استخوان درد
 • احساس ضعف شدید و خستگی 

همچنین سایر عوارض امپرازول شامل نوعی اسهال شدید، معده درد، دل پیچه شدید و اسهال خونی می‌باشد که در صورت مشاهده هریک از علائم، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. بدون اطلاع پزشک شروع به خود درمانی برای اسهال نکنید. همراه با مصرف این دارو، احتمال بروز واکنش‌های شدید پوستی وجود دارد ( سندرم استیونز جانسون). این عارضه در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است باعث مرگ شود. در صورت مشاهده علائمی مانند قرمزی، ورم، تاول یا پوسته پوسته شدن روی پوست خود، قرمزی چشم‌ها و زخم در دهان، گلو، بینی یا چشم، فورا با یک مرکز پزشکی تماس بگیرید.

مصرف همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، در بسیاری از افراد عوارض جانبی بروز نمی‌یابد یا فقط شاهد عوارض جزئی هستند. در صورت بروز هر یک از عوارض امپرازول یا سایر عوارض جانبی شدیدتر، از پزشک معالج خود کمک بگیرید:

 • سردرد
 • ناراحتی معده یا استفراغ
 • معده درد یا اسهال
 • افزایش گاز در روده

موارد ذکر شده، شامل تمامی عوارض جانبی نمی‌باشند. اگر در مورد عوارض امپرازول سؤال دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

کپسول امپرازول

 

تداخلات دارویی امپرازول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای نسخه‌ای/بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را به پزشک و داروساز خود نشان دهید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک مصرف نکنید، مصرف آن را متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوپیدوگرل، ماواکامتن، متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا)، ریفامپین، St John's Wort . برخی از محصولات به اسید معده نیاز دارند تا بدن بتواند آنها را به درستی جذب کند. کپسول امپرازول اسید معده را کاهش می‌دهد، بنابراین ممکن است عملکرد این محصولات را تغییر دهد. برخی از محصولات که عملکرد آنها ممکن است تحت تاثیر کپسول امپرازول قرار گیرد؛ شامل: آتازاناویر، ارلوتینیب، لووکتوکونازول، نلفیناویر، پازوپانیب، ریلپیویرین، اسپارسنتان، برخی از داروهای ضد قارچی آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول) هستند. امپرازول بسیار شبیه به اسموپرازول است. در حین استفاده از امپرازول، از داروهای حاوی اسموپرازول استفاده نکنید.

عوارض امپرازول و تداخل غذایی

درمان طولانی‌مدت با این دارو (بیش از دو سال) ممکن است به اختلال در جذب ویتامین B12 و کمبود آن منجر شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

مصرف امپرازول در بارداری و شیردهی ممنوع است.

شرایط نگهداری قرص امپرازول

 • در برابر گرما محافظت شود.
 •  در محیط خشک نگهداری شود.
 • در دمای اتاق نگهداری شود.
 • داروی مصرف نشده یا تاریخ گذشته را دور بریزید. 

توصیه‌های دارویی امپرازول

 • در صورت بروز علائم سوءهاضمه، اسهال و كهير در طول درمان، به پزشك مراجعه شود.
 • در صورت اثبات وجود سرطان معده، از مصرف اين دارو بايد خودداری کنید.
 • كپسول بايد بلافاصله قبل از غذا و ترجيحاً در صبح مصرف شود.

داروهای هم‌گروه امپرازول

اسموپرازول

             لانسوپرازول

پنتوپرازول

رابپرازول سدیم

                دکس لانسوپرازول

 

 

نتیجه گیری

امپرازول یک داروی موثر در درمان اختلالات مرتبط با اسیدیته بالای معده است که به عنوان یک مهارکننده پمپ پروتون عمل می‌کند. این دارو برای درمان برخی از مشکلات معده و مری، در درمان زخم‌های معده و دوازدهه، اختلالات ناشی از هلیکوباکتر پیلوری، و سندروم زولینگر–الیسون کاربرد دارد. کپسول امپرازول باید با دقت و طبق دستور پزشک مصرف شود، زیرا مصرف بی‌رویه و طولانی‌مدت آن می‌تواند به عوارض جانبی منجر شود.

پرسش و پاسخ

1. در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز دارو، چگونه قرص امپرازول مصرف شود؟

به محض یادآوری، دوز فراموش‌شده را استفاده کنید و روند مصرف قرص امپرازول را طبق برنامه دارویی خود ادامه دهید. اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی هستید، دوز فراموش‌شده را استفاده نکرده و طبق روتین، دارو را مصرف کنید. به هیچ عنوان دو دوز را هم‌زمان با هم مصرف نکنید.

2. در صورت قطع مصرف کپسول امپرازول چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً می‌توانید بدون کاهش دوز اول، مصرف امپرازول را متوقف کنید. اما اگر برای مدت طولانی قرص امپرازول مصرف کرده‌اید، قبل از قطع مصرف با پزشک خود صحبت کنید. توقف ناگهانی می‌تواند باعث افزایش بیشتر اسید معده و عود علائم شما شود.

آیا مصرف طولانی مدت کپسول امپرازول باعث سرطان معده می‌شود؟

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف داروهایی برای کاهش اسید معده، مانند PPIs و مسدود کننده‌های H2، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان معده را کمی افزایش دهد. همچنین این احتمال برای افرادی که دارو را برای بیش از 3 سال مصرف می‌کنند، افزایش می‌یابد. اما مطالعات در طیف گسترده‌تر لازم است تا از تاثیر PPI و مسدودکننده‌های H2  بر احتمال بروز سرطان معده اطمینان حاصل کرد. PPI ها مانند اکثر داروها دارای عوارض جانبی هستند، بنابراین بهتر است آنها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. همچنین در صورت مشاهده هر یک از این علائم که می‌تواند نشانه سرطان معده باشد، ضروری است با پزشک خود صحبت کنید:

 • داشتن مشکلات بلع (دیسفاژی)
 • احساس بیمای
 • احساس سیری زودهنگام موقع غذا خوردن
 • کاهش وزن ناگهانی

 

منبع

What Is Omeprazole

دیدگاه (1)

 • 10 فروردین 1403 در 09:23

  سلام من امپرازول ۴۰ مصرف میکنم گیرم نیومدمیشه جایگزینش امپرازول ۲۰مصرف کنم

 • داروخانه حاتم

  داروخانه حاتم

  13 اردیبهشت 1403 در 03:55

  سلام وقت بخیر.بله مشکلی نداره

دیدگاه خود را برای ما بنویسید

کلید ESC برای خروج فشار دهید